ja |
Wysłany: Sob 9:45, 26 Kwi 2008 Temat postu: Marszałek Struzik (jak lew) walczy o wspólny bilet |
|
Marszałek Struzik nie daruje
Jan Fusiecki2008-04-26, ostatnia aktualizacja 2008-04-25 20:55
Ludowcy wściekli się na Platformę. Dalsza współpraca tych partii na Mazowszu stanęła pod znakiem zapytania. Powód: działacze partii Tuska, wybierając nowy zarząd funduszu ochrony środowiska, odtrącili kandydaturę syna najbardziej zaufanego dyrektora marszałka Adama Struzika (PSL)
ZOBACZ TAKŻE
Rząd Chin zrugał Radę Warszawy (25-04-08, 02:00)
Szokujący wzrost kosztów miejskich inwestycji (23-04-08, 01:00)
Warszawa nie ujawnia władz spółek miejskich (22-04-08, 22:03)
Za niegospodarność w spółdzielni na dyrektora OSiR-u (09-04-08, 02:00)
SERWISY
Polityka
- Marszałek Struzik im tego nie zapomni. Możliwe są dwa scenariusze: zaszachuje Platformę, mówiąc, że jest gotów zmienić koalicjanta, albo wyrzuci kilku działaczy PO z najbardziej lukratywnych posad - mówi nam jeden z wpływowych polityków PSL na Mazowszu.
Syn za syna
A wszystko przez Michała Kulińskiego, pracownika wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska (WFOŚ), prywatnie syna dyrektora urzędu marszałkowskiego Waldemara Kulińskiego zwanego małym marszałkiem. - Adam Struzik mieszka pod Płockiem. W urzędzie często go nie ma. Faktycznie rządzi tu dyrektor Kuliński; nic nie może się wydarzyć bez jego wiedzy i akceptacji - mówią pracownicy urzędu marszałkowskiego.
Nie dziwi więc miejsce pracy syna wszechwładnego dyrektora. Dostał posadę w komórce kontroli wewnętrznej WFOŚ, w czasach gdy rządziła tu z ramienia PSL Elżbieta Lanc. W zamian za to syn pani prezes Lanc wziął etat w urzędzie marszałkowskim.
Teraz kariera Kulińskiego juniora miała nabrać tempa, bo rządząca Mazowszem koalicja PO-PSL rozpoczęła ostateczne rozdanie posad w WFOŚ, jednej z najzamożniejszych instytucji podległej samorządowi województwa. Fundusz dysponuje 300-milionowym budżetem, zatrudnia ok. 80 pracowników. Przyznaje pożyczki, dopłaty do kredytów i nagrody za inwestycje służące ochronie środowiska. Politycy dzięki niemu mogą się skutecznie reklamować, bo beneficjentami przydzielanych fundusz pieniędzy są rozmaite instytucje: małe i duże gminy, straże pożarne, szkoły, parafie.
Umowa w restauracji
- Mazowieccy liderzy PO spotkali się ze Struzikiem w jednej z restauracji i podczas kilkugodzinnego spotkania ustalili podział miejsc w nowym zarządzie funduszu - zdradza nam jeden z polityków Platformy. Szefem miał zostać Tomasz Skrzyczyński (PSL), dyrektor wydziału edukacji ekologicznej w funduszu. Jego zastępcami dwie osoby z PO i rekomendowany przez ludowców Kuliński junior.
Mimo to rada nadzorcza wojewódzkiego funduszu ochrony pod przewodnictwem Joanny Maćkowiak, szefa gabinetu ministra środowiska Macieja Nowickiego (PO), zaakceptowała tylko trzy osoby, odrzucając kandydaturę Michała Kulińskiego. - Bo słabo wypadł podczas rozmowy kwalifikacyjnej - mówi Jonna Maćkowiak.
- A ja zawsze mam na języku to co w sercu, więc powiem: młody Kuliński nie wypadł źle. Platformie nie podobało się, że jest synem dyrektora urzędu marszałkowskiego. A jeśli ktoś jest czyimś synem czy córką, to znaczy, że już nie może starać się o pracę? - mówi Bogumił Ferensztajn (PSL), radny Mazowsza.
Sam Michał Kuliński nie chce rozmawiać. Gdy zadzwoniłem do niego, oświadczył, że domyśla się, w jakiej sprawie, ale jest moim telefonem wzburzony, nic nie powie i odłożył słuchawkę.
Odwet, ale jaki
Mazowieccy radni PO i PSL przyznają, że po głosowaniu nad kandydaturą Kulińskiego juniora relacje między koalicjantami stały się przykre i napięte.
- Platforma postawiła się Adamowi Struzikowi. Ten na pewno pokaże swoją siłę i kuluarową sprawność. Marszałek ma w partii silną, niezależną pozycję. Mimo koalicji na szczeblu rządowym może dogadać się na Mazowszu z PiS i zepchnąć Platformę do opozycji [PSL współrządzi Mazowszem nieprzerwanie od początku istnienia samorządu województwa, w poprzedniej miało koalicję z PiS, LPR i PO] - mówi nam jeden z polityków PSL.
Działacze Platformy wierzą, że koalicja PO-PSL mimo wszystko przetrwa, choć spodziewają się odwetu ze strony ludowców.
Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna |
|