Forum Wiceprzewodniczącego Sejmowej Komisji Infrastruktury
JANUSZA PIECHOCIŃSKIEGO o TRANSPORCIE
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum Forum Wiceprzewodniczącego Sejmowej Komisji Infrastruktury Strona Główna
->
Komunikacja aglomeracji warszawskiej
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Jakaś kategoria
----------------
Transport kolejowy
Transport drogowy
Lotnictwo i Porty Lotnicze
Drogi krajowe
Drogi wojewódzkie
Komunikacja aglomeracji warszawskiej
Proces inwestycyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Warszawie
Komisja Ochrony Środowiska Sejmiku Mazowieckiego
Komisja Budżetu i Finansów Sejmiku Mazowieckiego
Sejmik Województwa Mazowieckiego
O WSZYSTKIM
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
piechocinski
Wysłany: Pią 22:38, 19 Paź 2007
Temat postu: Raport o stanie EURO dla PGT
Janusz Piechociński ,Zespól Doradców Gospodarczych TOR
janusz@piechocinski.pl
,www.piechocinski.pl
Raport dla PGT
EURO 2012, stan przygotowań.
Sprawy organizacyjne.
"Zdążymy ze wszystkim. Termin zapisany w umowie z UEFA (połowa 2010 roku) jest nierealny, ale umowa podlega negocjacjom - to nie jest Pismo Święte. Będę starała się doprowadzić do urealnienia tych terminów, które nie są możliwe do spełnienia. Wybieramy się do siedziby UEFA i liczę, że nasza prezentacja spodoba się i będziemy mogli renegocjować termin oddania stadionu. Było to możliwe w innych krajach, które organizowały turnieje. Liczę na rozsądek i uznanie już poczynionych przygotowań" -zapowiada minister sportu Elżbieta Jakubiak.
W dniach 4 - 9 listopada delegacja UEFA odwiedzi Warszawę, Gdańsk, Poznań i Wrocław. Będzie konfrontować dokumentację zgłoszeniową z dokonaniami w sprawie budowy stadionów oraz transportu. Później przyjdzie kolej na hotele, bezpieczeństwo i komunikację społeczną.
Terminy gonią a dopiero wyłania się skład zespołów odpowiedzialnych na szczeblu centralnym za poszczególne zadania.
Powołano koordynatorów ds. Euro:
- za bezpieczeństwo odpowiada Ryszard Siewierski,
- za marketing, promocję i komunikację społeczną Marcin Roszkowski,
- za stadiony i centra pobytowe Michał Borowski,
- za transport lądowy i sieć dróg Sławomir Monkiewicz,
- za transport lotniczy Izabella Szymajda,
- za infrastrukturę kolejową Ewa Kossakowska.
Minister sportu Elżbieta Jakubiak powołała spółkę Narodowe Centrum Sportu, której zadaniem będzie budowa stadionu w Warszawie na Piłkarskie Mistrzostwa Europy w 2012 r. Prezesem zarządu spółki został Michał Borowski.( Czy oznacza to, ze nastąpi zmiana koordynatora stadionów i obiektów pobytowych ?) a do Rady Nadzorczej weszli: Mirosław Kochalski, Mirosława Boryczka, Anna Siejda, Agata Mikołajczyk i Adam Będzioł.
Widać, więc, że w politycznych decyzjach preferuje się ludzi PiS i w oczekiwaniu na wyniki przedterminowych wyborów rodzi to poważne obawy o stabilność zespołów odpowiedzialnych za EURO.
Prawo.
Prezydent, RP Lech Kaczyński podpisał ustawę o przeprowadzeniu finałowego turnieju mistrzostw Europy w piłce nożnej UEFA EURO 2012.
Ustawa określa m.in. podmioty wykonujące przedsięwzięcia Euro 2012 i warunki ułatwiające organizację mistrzostw oraz sposób realizacji gwarancji rządowych, dotyczących turnieju.
Ustawa pozwala utworzyć przez Skarb Państwa w Chorzowie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu spółki celowe z ograniczoną odpowiedzialnością, które będą odpowiedzialne za realizację inwestycji, w tym budowę Stadionu Narodowego w stolicy. Do ich zadań należeć będzie również monitorowanie, kontrolowanie i zarządzanie przedsięwzięciami Euro 2012. Uzyskają one status inwestycji celu publicznego, a finansowane będą z budżetu państwa, budżetu jednostek samorządu terytorialnego oraz środków Unii Europejskiej.
Ustawa wprowadza ułatwienia przy realizacji przedsięwzięć, związanych z Euro 2012. To skrócenie procedur administracyjnych, np. wprowadzenie natychmiastowej wykonalności decyzji administracyjnych, wypowiedzenie ze skutkiem natychmiastowym umowy dzierżawy lub najmu, rozpatrywanie odwołań od decyzji administracyjnych w terminie 14 dni.
Ustawa zakłada również uproszczenia, dotyczące głównie procesu budowlanego, np. odnoszące się do procedury wywłaszczeniowej, zmiany trybu wydawania decyzji lokalizacyjnych w sprawie przedsięwzięć Euro 2012, sposobu powiadamiania stron postępowania, terminu rozpatrywania skarg od decyzji administracyjnych.
Stosuje też rozwiązania przyjęte w przepisach już obowiązujących, m.in. w ustawie o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. W ustawie przewidziane jest także wypowiadanie umów ze skutkiem natychmiastowym w przypadku niedotrzymywania terminów wykonania.
Duże możliwości działania daje m.in. przepis, umożliwiający przekazanie nieodpłatnie w trwały zarząd na czas nieokreślony ministrowi sportu, na jego wniosek, nieruchomości niezbędnej do przygotowania i przeprowadzenia Euro 2012. Decyzja stanowi podstawę do wyłączenia nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz przyjęcie jej przez właściwy organ do zasobu nieruchomości Skarbu Państwa.
Zgodnie z ustawą decyzja o zakwalifikowaniu projektu jako "przedsięwzięcia Euro 2012" należy do Rady Ministrów. Minister sportu będzie przedstawiał rządowi i posłom cykliczne sprawozdania z realizacji przedsięwzięć Euro 2012.
stadiony.
Uwaga już na końcu stanowienia prawa UKIE zgłosiło zarzut sprzeczności niektórych rozwiązań z prawem unijnym –kluczowy - odstępstwo od pełnej konkurencji w pracach przygotowawczych i wykonawczych poprzez ograniczenie działania ustawy o zamówieniach publicznych. W tej sprawie Komisja Europejska rzadko pozwala na ograniczenie pełnej konkurencji z reguły ze względu na stan klęski żywiołowej a stronie polskiej trudno będzie Brukseli uzasadnić ,że taką klęską było przyznanie organizacji EURO 2012.
Po 1 listopada zostaną wybrane firmy, które zrealizują projekty architektoniczne, a w 2008 rozpisany zostanie przetarg na budowę stadionów. Zdaniem Minister Jakubiak to daje nam szanse na zrealizowanie tych projektów do połowy roku 2011. (w umowie z UEFA jest 2010).
Minister Sportu Elżbieta Jakubiak zapowiedziała, że będzie walczyła, aby piłkarskie mecze Euro 2012 odbywały się na sześciu, a nie na czterech polskich stadionach.
Wkrótce Jakubiak ma się spotkać z szefem UEFA, Michelem Platinim i poruszyć po raz kolejny problem miast-organizatorów.
Czy większa liczba stadionów będzie skutkowała zwiększeniem pomocy budżetu Państwa na ich Budowę ??
W najbliższym czasie spośród zgłoszonych ofert wybrana zostanie pracownia, która zaprojektuje stadion w Warszawie na 55 tys. widzów. Projektowanie zajmie ok. 8 miesięcy, a prace budowlane rozpoczną się wiosną 2009 r. Stadion ma być gotowy do połowy 2011 r.
Wybór wykonawców projektu architektonicznego będzie jawny i nastąpi w procedurze zamówień publicznych, jaką jest „wolna ręka”.
Koronę Stadionu Dziesięciolecia opuścili już kupcy, którzy czekają teraz na wybudowanie nowej hali targowej.
Minister finansów zapowiedziała ,że budżet państwa pokryje w 20 % koszty samorządom budowy czy modernizacji stadionów.
Infrastruktura transportowa.
Minister Polaczek przedstawił kolejny w tym roku program drogowy związany potrzebami Euro .Do 2012 planuje wydać 125 miliardów złotych na inwestycje drogowe.
Więziennictwo.
Ministerstwo Sprawiedliwości chce pieniędzy z budżetu Euro 2012 na rozbudowę więzienia w Medyce, zwiększenie ilości miejsc w aresztach śledczych zlokalizowanych w miastach lub w ich pobliżu, gdzie odbywać się będą Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Ministerstwo Sprawiedliwości przewiduje potencjalny znaczący wzrost ilości wykroczeń i przypadków łamania prawa i proponuje m.in. rozbudowę zakładu karnego w Medyce za 20 mln euro; informatyzację więziennictwa też za 20 mln euro.
Janusz Piechociński janusz@piechocinski.pl
www.piechocinski.pl
47 lat, absolwent i pracownik naukowy warszawskiej SGH, 1999-2002 Prezes WFOŚIGW na Mazowszu, Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Sejmiku Mazowieckiego, dwukrotnie w rankingu POLITYKI wybrany najlepszym parlamentarzystą. Przewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury i dzisiaj Komisji Ochrony Środowiska w Sejmiku Mazowsza, ekspert ds. procesów inwestycyjnych i infrastruktury w Zespole Doradców Gospodarczych TOR, Wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, kandydat PSL na Ministra transportu i Infrastruktury
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin