Forum Wiceprzewodniczącego Sejmowej Komisji Infrastruktury
JANUSZA PIECHOCIŃSKIEGO o TRANSPORCIE
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum Forum Wiceprzewodniczącego Sejmowej Komisji Infrastruktury Strona Główna
->
Komisja Ochrony Środowiska Sejmiku Mazowieckiego
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Jakaś kategoria
----------------
Transport kolejowy
Transport drogowy
Lotnictwo i Porty Lotnicze
Drogi krajowe
Drogi wojewódzkie
Komunikacja aglomeracji warszawskiej
Proces inwestycyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Warszawie
Komisja Ochrony Środowiska Sejmiku Mazowieckiego
Komisja Budżetu i Finansów Sejmiku Mazowieckiego
Sejmik Województwa Mazowieckiego
O WSZYSTKIM
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
piechocinski
Wysłany: Sob 15:22, 07 Lip 2007
Temat postu: retencja wodna
Rozwój małej retencji jest istotnym elementem w ochronie środowiska jak i w ochronie jakości zasobów wodnych. Obok zaspokajania celów gospodarczych równie ważnym argumentem przemawiającym za rozwojem retencji jest potrzeba poprawy stanu środowiska przyrodniczego, wobec tego rozwój retencji powinien odpowiadać wymogom zintegrowanej gospodarki wodnej. Mała retencja nie oznacza zatrzymania wód jedynie poprzez budowę zbiorników i stopni wodnych, lecz także za pomocą zalesiania, zabiegów agrotechnicznych i fitomelioracyjnych dla zwiększenia retencji gruntowej.
Chociaż zakres kompetencji Departamentu Ochrony Środowiska nie uwzględnia gospodarki wodnej, to jednak prowadzone w Departamencie zadanie polegające na opracowaniu, monitorowaniu i raportowaniu Programu Ochrony Środowiska, mobilizuje Departament do wykonania pewnych działań w tym zakresie.
Obecny Program małej retencji wodnej dla województwa mazowieckiego do roku 2015 opracowany przez Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie, powstał na podstawie programów sporządzonych w latach 1996-1997 dla województw znajdujących się obecnie na obszarze województwa mazowieckiego. Opracowanie nie uzyskało jednak pozytywnej opinii Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie. Zdaniem RZGW powinno ono posłużyć jedynie do opracowania zaktualizowanego Programu małej retencji dla Województwa Mazowieckiego.
Potrzeba opracowania zaktualizowanego Programu małej retencji dla Województwa Mazowieckiego znalazła również swoje odzwierciedlenie w Informacji o wynikach kontroli realizacji przez administrację publiczną zadań w zakresie małej i dużej retencji wód opracowanej przez Najwyższą Izbę Kontroli (Warszawa 2004 r.). Zdaniem NIK „Realizacja zadań w zakresie małej retencji na podstawie nieaktualnych, nie uwzględnionych z właściwymi regionalnymi zarządami gospodarki wodnej i nie uchwalonych przez sejmiki województw programów małej retencji, świadczy o przypadkowości podejmowanych działań, także o nierzetelności. Brak zatwierdzonych programów uniemożliwia ocenę czy podejmowane do realizacji zadania wiążą się z priorytetowymi potrzebami i perspektywicznym rozwojem małej retencji regionu, województwa, a także czy prowadzona gospodarka wodna jest prawidłowa w odniesieniu do obszarów zlewni i dorzeczy”.
W sprawie opracowania programu małej retencji Departament Ochrony Środowiska zainicjował w lutym 2006 roku spotkanie z przedstawicielami Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie, gdyż zgodnie z zapisami statutowymi WZMiUW opracowanie i realizacja takiego programu znajduje się w kompetencjach tej jednostki. Jednakże Dyrektor WZMiUW stwierdził, iż nie jest w stanie podjąć się tego zadania własnymi siłami ze względu na brak kadry do opracowania zagadnień przyrodniczych.
Departament Ochrony Środowiska przystąpił do sporządzenia projektu opisu przedmiotu zamówienia, który następnie został przesłany do następujących jednostek z prośbą o zaopiniowanie:
Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie,
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie,
Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie.
W związku z tym, że opis przedmiotu zamówienia został oceniony pozytywnie, jako dokument bardzo szczegółowy, uwzględniający zagadnienia niezbędne dla przedstawienia strategii retencjonowania wód i ich wielokierunkowego wykorzystania, Departament Ochrony Środowiska rozpoczął procedury przetargowe związane z wyłonieniem Wykonawcy, który będzie odpowiedzialny za opracowanie „Programu małej retencji dla Województwa Mazowieckiego do 2015 roku”.
Najkorzystniejsza oferta została złożona przez Przedsiębiorstwo Geologiczne POLGEOL S.A. z siedzibą w Warszawie (cena 237.900 zł brutto). Obecnie w/w przedsiębiorstwo jest w trakcie sporządzania Programu małej retencji dla Województwa Mazowieckiego ( termin wykonania projektu wstępnego - 27 lipca 2007 rok).
Opracowując Program małej retencji dla Województwa Mazowieckiego nie można pominąć faktu, że integralną jego częścią będzie przyjęty przez Sejmik Województwa Mazowieckiego Program zwiększania lesistości dla Województwa Mazowieckiego do roku 2020. W w/w dokumencie przedstawiono obszary o najsłabszej retencji poniżej 30% jako szczególnie przydatne do zalesień. Lasy sprzyjają infiltracji i ograniczają parowanie z powierzchni gruntu, przyczyniając się do poprawy retencji.
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin