piechocinski
Administrator
Dołączył: 03 Lip 2007
Posty: 391
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 10:24, 09 Lip 2007 Temat postu: opłaty audiacenckie |
|
|
Rada Miasta Wołomina podjęła uchwałę o wprowadzeniu opłat adiacenckich. Poproszony o komentarz i radę przedstawiłem mieszkańcom i radnym następującą opinię:
Są bardzo różne samorządowe doświadczenia z opłatą adiacencką. Pierwsze gminy, które to wprowadziły borykały się z konfliktami społecznymi na dużą skalę. Niektóre gminy odstępowały od wprowadzenia na rzecz wkładów do komitetów na przykład wodociągowych czy też kanalizacyjnych. Radnym i mieszkańcom Wołomina polecam zapoznanie się z rozwiązaniami podwarszawskich sąsiadów. Czasami warto przedyskutować jak to zrobili inni i wprowadzić rozwiązanie najbardziej przyjazne mieszkańcom i pozwalające przyspieszać budowę infrastruktury. Zobaczmy jak to zrobili na przykład w gminie Celestynów. 24 czerwca 1999 roku Rada Gminy Celestynów podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wysokości stawki procentowej opłaty adiacenckiej. Już po kilku miesiącach bo w grudniu dokonano pierwszych zmian. W lipcu 2003 roku Rada dokonała głębokiej korekty w przyjętych przepisach wprowadzając zróżnicowane stawki w zależności od rodzaju urządzeń infrastruktury technicznej:
"Paragraf 1"
Ustala się na terenie Gminy Celestynów stawkę procentową opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego budową urządzeń infrastruktury technicznej:
1) w wyniku modernizacji lub urządzenia drogi - w wysokości 10 %
2) w wyniku wybudowania urządzeń wodociągowych - w wysokości 50%
3) w wyniku wybudowania urządzeń gazowych - w wysokości 50 %
4) w wyniku wybudowania urządzeń ciepłowniczych - w wysokości 10 %
5) w wyniku wybudowania urządzeń elektrycznych - w wysokości 30 %
6) w wyniku wybudowania urządzeń telekomunikacyjnych - w wysokości 20 %
Nie denerwuj się jednak mój czytelniku bo w paragrafie 2 Radni Gminy sprytnie zapisali: "Dla nieruchomości określonych w paragrafie 1, którym stworzono warunki podłączenia do urządzeń wymienionych w paragrafie 1 przy udziale świadczenia finansowego, rzeczowego w ramach umowy zawartej z Gminą wysokość opłaty audiacenckiej obniża się do 0 %".
W kolejnej uchwale określającej stawkę procentową opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości tym razem spowodowanego budową urządzeń kanalizacyjnych w ramach infrastruktury technicznej wprowadzono stawkę w wysokości 50 % i znowu przy udziale świadczenia finansowego czy rzeczowego właściciela nieruchomości w ramach umowy zawartej z gminą opłatę obniżono do zera. W praktyce więc udział właściciela nieruchomości w budowie wspólnej infrastrukturze technicznej rozwiązuje problem opłaty adiacenckiej. Rada Gminy Celestynów wprowadziła 25 % opłatę adiacencką z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w wyniku jej podziału. Takich praktycznych możliwości wywiązania się z obowiązku ustawowego jest w praktyce podwarszawskich gmin i miast więcej.
Namawiam więc raz jeszcze do rozsądnej dyskusji i wyboru jakiegoś z praktycznie sprawdzonych rozwiązań. Zaintresowanym polecam dyskusję na forum tym razem kolejnej gminy powiatu otwockiego - Wiązowny [link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|